Kim’den ‘süper büyük’ ​​roketatarlarla gövde gösterisi

Kuzey Kore’nin birkaç kısa menzilli balistik füze ateşlediğiyönündeki açıklamalardan bir gün sonra, Kim Jong Un’un “yeni donanımlı süper büyük” birden fazla roketatarın yer aldığı atış tatbikatlarını yönettiği bildirildi.

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Pazartesi günü Kim’in 600 milimetrelik çoklu roketatarların “gerçek savaş yeteneklerini” test eden tatbikatlara rehberlik ettiğini ve “savaş hazırlıklarının” önemini vurguladığını söyledi.

KCNA, tatbikatların ayrıca süper büyük çoklu roketatardan hedefin üzerinde önceden belirlenmiş bir yükseklikte bir merminin havadan patlamasının simüle edilmesini de içerdiğini söyledi.

Rapora göre Kim, çoklu roketatarın Kuzey’in “düşmanın başkentini çökertmek için sürekli mükemmel hazırlıkla savaş olasılığını engellemesine ve bastırmasına” yardımcı olacağını söyledi.

Tatbikatlar sırasında, Kuzey Koreli topçuların “mükemmel keskin nişancılıklarını ve hızlı ve kapsamlı savaşa hazırlıklı olduklarını sergilediklerini” de sözlerine ekledi.

Açıklamada, “Sivri silah namlularından lav gibi ateşlenen süper büyük çoklu roketatarlardan oluşan devasa mermiler, düşmanı yok etme aleviyle hedefe uçtu” denildi.

Devlet medyasındaki görüntülerde, Kim’in her zamanki siyah deri ceketini giydiği, generalleriyle birlikte tatbikatları izlediği ve görünürdeki başarılarını yumruğunu kaldırarak kutladığı görüldü.

Kuzey Kore bu ay, Seul ve Washington’un askeri tatbikatlar nedeniyle “pahalı bir bedel” ödeyeceği konusunda uyardı ve daha sonra Kim’in, Güney Kore’nin başkentini vurabilecek kapasitede olduğunu söylediği bir topçu birliğine rehberlik ettiğini duyurdu.

Devlet medyasına göre Kim, geçen hafta askerlerinin “düşman bölgesini tek hamlede” işgal etme yeteneğini göstermeyi amaçlayan paraşüt tatbikatlarına da nezaret etti.

Pazartesi günkü balistik füze testi, Kuzey Kore’nin 14 Ocak’ta manevra kabiliyeti yüksek hipersonik savaş başlığına sahip bir balistik füze denemesi yapmasının ardından Kuzey Kore’nin bu yılki ikinci balistik füze testi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x